Hildur KnútsdóttirYöjuoksuHaamu kustannus, 2026
Hildur Knútsdóttir on vuonna 1984 Reykjavikissa syntynyt palkittu islantilainen kirjailija.
Iðunn on nuori ja vapaa. Hyvä asunto, hyvä työpaikka. On sekoilua, seksiä ja noloja eksiä, muttei liiaksi asti. Elämä on raiteillaan. Sen pitäisi hymyillä.
Mutta joka aamu Iðunn herää lopen uupuneena. Lääkärikäynneiltä ei apua löydy. Veriarvot ovat kunnossa. Lähipiiriltä satelee neuvoja, mutta niistä ei ole hyötyä. Aamuisin iholta löytyy outoja ruhjeita. Jalat ovat likaiset. Pimeyskin tuntuu erilaiselta, pimeämmältä kuin koskaan aiemmin.
Mitä öisin tapahtuu? Miksi aktiivisuusrannekkeeseen on ilmestynyt yön aikana 40 000 lisäaskelta?
Hildur Knútsdóttir yllättää kauhistuttavan positiivisesti. Tämä on ensimmäinen häneltä suomennettu teos ja tämän luettua toivon, että ei olisi viimeinen. Kirja on erittäin nopeatempoinen lukea, ja se ei tee siitä huonoa. Tiivis tarina, jopa niin tiivis, että suuri osa kirjan luvuista on hyvin minimaalisia, jotkut jopa vain muutaman sanan, mutta se riittää kuvaamaan luvun sisällön.
Juoneltaan tämä kirja ei todellakaan hurmaa lukijaa, mutta se lienee sen idea, koska se tekee sen muilla keinoilla. Kirja rakentuu unettomuuden, muistikatkosten ja kaiken oudon välimaastoon. Kuvittele jos olisit itse tarinan päähenkilö, mutta et muista mitä on tapahtunut tai tapahtuu. Et löydä vastausta käyttäytymiselle tai niille ylimääräisille askelille, oudoille tunteille, tai jos yhtäkkiä saat selville itsestäsi jotain joka ajaa sinut tuhoon.
Pidän erityisesti kirjailijan tavasta kertoa tarinaa, hän ei selittele turhaa mitä tapahtui tai oikeastaan edes sitä että missä ajassa kaikki tapahtui, kuka teki ja teki mitä. Kirjailija oikeastaan antaa lukijalle pieniä paloja sieltä täältä, ja niiden avulla lukija saa muodostettua päähänsä kuvan tarinasta, joka voi olla jopa hyvin sekava mutta kun pääset mukaan tarinaan ja sen kerrontaan se vie mukanaan.
Yöjuoksu ei ole se perinteinen kauhugenren edustaja, se on mielestäni jotain paljon enemmän. Se on riisuttu tarina, mutta kerrottu kaikki tarpeellinen. Kirjan luettua en voisi edes kuvitella, että tämä kirja olisi laajempi, se voisi olla silloin pilalla.
Yöjuoksu on varmaan tämän vuoden mielenkiintoisin teos omassa genressään ja kuinka loistava tämä voisikaan olla TV-sarjana, jossa kaikki se tunnelma joka sanallisesti kirjasta välittyy saataisiin kuvina.

Kommentit
Lähetä kommentti