JP Koskinen
Hiljainen sydän
Haamu, 2025
Kuuntelin tämän Storytelin palvelusta vuonna 2022 kun se ilmestyi sinne Storytel -original teoksena. Esittelykuvassa oli leikkuulaudalla tarjolla irtileikattu käsi. Mielummin luen kirjoja kuin kuuntelen niitä joten tartuin tähän uudelleen kolme vuotta sen jälkeen kun olin antanut korvieni kuulla tämän JP Koskisen hyvin erilaisen dekkarin.
Tapahtumat alkavat 1800 -luvulla kun tarinan päähenkilö Sebastian ja hänen mielitiettynsä joutuvat pakenemaan syrjäiselle majakkasaarelle. Kavala tautui kuitenkin vie Marian Sebastianilta ja Sebastian jää yksin...jostain syystä hän ei kuole tautiin vaan huomaa, että hän on saanut ikuisen elämän. Nopeasti tarinassa edetään nykypäivän Helsinkiin, jossa Sebastian työskentelee poliisina työparinaan Matti Yrjänä niminen poliisi.
Tarina etenee ja kulkee juonikaaren mukaisesti sen alun 1800 -luvun taustan, tarinan huipentuman nykypäivän Helsingin kautta loppukohtaukseen jossa kirjailija jättää mahdollisuuden vielä jatko-osalle. Saammeko me sitä? Itse ainakin toivoisin, että Koskinen tarttuu kynään ja loihtii tälle erilaiselle jännitystarinalle jatkoa, jossa kaikki tämä mitä 1800 -luvulta tähän päivään saakka on kätekenyt sisällään ja mihin päädymmekään vielä Sebastianin kanssa.
Koskinen on kirjoittanut mukavan kirjan, jota oli aikoinaan mukava kuunnella sekä nyt lukea, ja jos pitäisi jotain kirjasta todeta niin lainaan Jorma Uotista: "Ei huano!"
Kommentit
Lähetä kommentti